top of page

Пошук творчих та обдарованих дітей

Прояв творчості в особистості людини не являється нормою, ця риса несе свій відбиток на поведінці людини і її світосприйнятті, тому творчі, обдаровані і геніальні учні потрапляють в  категорію учнів з девіаціями. Вони потребують особливого відношення, особливих методів роботи як викладачів так і практичного психолога.

 

  І етап – виявлення творчих і обдарованих учнів.

     В навчальні заклади ПТНЗ учні приходять після отримання базової освіти    9-ти класів, тобто в основному творчо обдаровані діти вже виявлені в школі.  Такі учні в анкетах та опитувальниках фіксують свій творчий досвід. Але існує категорія дітей, котрі маючи певні задатки, не розвивали їх і не проявляли себе. Тому розпочинати роботу з творчими учнями потрібно з їх виявлення та визначення специфіки їхньої обдарованості - інтелектуальна, художня, музично-вокальна, хореографічна,поетична, організаційна,спортивна, комунікативна чи лідерська.
     Комплексними методами можна виділити цих дітей із загальної маси.
     Для цього існують методи – спостереження, анкетування та психологічне діагностування. Якщо зі спостереженням та анкетуванням, коли проводиться опитування учнів стосовно їх минулого досвіду, аналізу успішності в школі та спостереження за  лідерською поведінкою в учнівському колективі, все досить зрозуміло, то психологічне діагностування проводиться за допомогою  психологічного інструментарію.      Прикладом його можуть бути проективні методики «Неіснуюча тварина», «12 тварин Пашнєва», в котрих визначається безпосередньо особистість учня та схильність до творчості; тест «Визначення рівня творчого мислення» та методика «Тест на креативність Торранса» для визначення рівня творчої уяви та мислення; методика визначення комунікативних та організаційних здібностей та тест на інтелект IQ допоможуть побачити більш розгорнуту і детальну характеристику творчо обдарованої дитини.
     Необхідно зазначити, що наряду з цим досліджується самооцінка учня, оскільки занижена самооцінка заважає розвитку задатків особистості, крім того адекватна самооцінка є необхідною умовою успішної самореалізації.
     І звичайно опитування викладачів та їх спостережень за учнями. При виявлення спортивно, вокально, хореографічно і художньо обдарованих дітей доречно подивитися на конкретні результати їх діяльності.


ІІ етап -  співпраця з педагогами.

     Після виявлення таких учнів в кожній групі нових учнів практичний психолог повинен донести цю інформацію до педагогічного колективу, обираючи зручну форму спілкування. Одночасно необхідно підвищити рівень психологічних знань викладачів стосовно особливостей психічного розвитку і поведінки даної категорії учнів. Проблеми з якими вони можуть зіткнутися в навчально-виховному процесі: неврегульовані та афективні емоційні стани, демонстративність поведінки, невпевненість в собі, завищений рівень вимагань або навпаки слабка мотиваційна сфера, неадекватна самооцінка, агресивність, почуття самотності та соціальна ізоляція, або ж навпаки екстравертованість  чи залежність від думки оточуючих. Учні з характерологічними проблемами ставляться на облік, після цього психолог вже може запропонувати конкретні шляхи роботи з ними.


ІІІ етап – розвиток задатків.

     Психолого-педагогічний супровід практичним психологом творчо обдарованих дітей заключається в їх виявленні шляхом діагностування та наступного консультування стосовно можливостей розвитку своїх талантів як в навчальному закладі, так і в житті, психолог постійно слідкує за розвитком учня, його успіхами і невдачами, стимулюючи до саморозвитку.
     Робота з розвитку задатків учнів проводиться по напрямкам, наприклад, якщо це музично-вокальна, хореографічна, сценічна, художня, поетична чи інтелектуальна обдарованість, то учнів потрібно задіяти в художній самодіяльності, участі в конкурсах, гуртках та клубах за інтересами. Обов’язково задаток повинен практично розвиватись. Якщо дитина має здібності, відчуває їх, але не розвиває і не показує їх, рано чи пізно це призведе до кризи, що проявиться  в поведінці – депресивній або деструктивній. Всі підлітки бажають визнання і уваги у одноліток і старших  і отримати його можна простою демонстрацією своїх вмінь.
     Якщо складається ситуація, що в закладі не має фахівця, то учня необхідно проконсультувати і направити в заклад, де є можливість вузько направлено розвивати його талант, наприклад, художня школа, музична школа, будинок культури, чи бібліотека, при котрій може функціонувати клуб молодих літераторів.

bottom of page